13 nov A vöröshagyma egészségügyi hatásai
Kiváló gyulladásgátló, vérnyomáscsökkentő és immunerősítő hatással rendelkezik
A hagyma rendkívül tápláló zöldség, amelynek számos előnye lehet, többek között a szív egészségének javítása, a vércukorszint jobb szabályozása és a csontsűrűség növelése.
Finom, sokoldalúan felhasználható és óriási előnye, hogy viszonylag olcsón hozzáférható ahhoz képest, hogy milyen sok egészséges vitamint, ásványi anyagot és növényi vegyületet tartalmaz.
A hagyma gyógyhatását már évezredek óta ismerik: az ókori Görögországban az atléták állítólag vértisztításra használták, a középkori orvosok pedig fejfájás, szívbetegségek és szájfájás kezelésére írták fel.
A vöröshagyma magas C-vitamin-tartalma segít az immunrendszer, a kollagéntermelés és a vas felszívódásának szabályozásában. Emellett erős antioxidáns, amely segíthet megvédeni a sejteket az instabil, káros molekuláktól, az úgynevezett szabad gyököktől. A hagyma gazdag B-vitaminokban, köztük folsavban és B6-vitaminban is. Ezek kulcsszerepet játszanak az anyagcserében, a vörösvérsejtek termelésében és az idegműködésben.
A vöröshagyma olyan antioxidánsokat és vegyületeket tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, valamint a triglicerid- és koleszterinszint csökkentése révén csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát.
Nagy mennyiségben tartalmaz kvercetint, egy flavonoid antioxidánst és gyulladáscsökkentőt, amely segíthet a magas vérnyomás csökkentésében.
Egy 2015-ös, 70 túlsúlyos és magas vérnyomásban szenvedő emberen végzett kis elemszámú tanulmány szerint a kvercetinben gazdag hagymakivonat napi 162 mg-os adagja jelentősen, 3,6 higanymilliméterrel csökkentette a szisztolés vérnyomást.