31 dec A vöröshagyma jótékony hatásairól, érthetően
A hagyma egyik legfontosabb alapvető zöldségünk a gasztronómiánkban, jó ízeket kölcsönöz ételeinknek, míg egészségünkre számos tulajdonságával gyakorolhat kiemelkedően pozitív hatást.
A hagyma (Allium cepa) világszerte termesztett közeli rokonságban áll a metélőhagymával, a fokhagymával, az újhagymával, a mogyoróhagymával és a póréhagymával.
A hagymát gyakran használják ízesítésre vagy köretként, és mint ahogy a magyar konyhában, számos más konyhában is alapvető élelmiszer. Lehet sütni, főzni, grillezni, pirítani, párolni, porítani vagy nyersen fogyasztani.
A hagyma mérete, alakja és színe változó, de a leggyakoribb típusok a fehér, a vörös és a lila. Íze a fajtától és az évszaktól függően az enyhétől és az édestől egészen a csípősig és a fűszeresig terjed.
A hagyma éretlenül is fogyasztható, mielőtt a hagyma elérné teljes méretét. Ilyenkor zöldhagymának, újhagymának, vagy nyári hagymának nevezik.
Hagyma tápértéke
A nyers hagyma nagyon alacsony kalóriatartalmú zöldség, 100 grammban, mindössze 40 kalória található.
Friss súlyát tekintve 89% víz, 9% szénhidrát és 1,7% rost, valamint pici mennyiségű fehérje és zsír alkotja.
100 gramm nyers hagyma fő tápanyagai a következők:
Kalória: 40 kcal
Víz: 89%
Fehérje: 1,1 gramm
Szénhidrát: 9,3 gramm
Cukor: 4,2 gramm
Rost: 1,7 gramm
Zsír: 0,1 gramm
Szénhidrátok:
A szénhidrátok a nyers és a főtt hagymának is körülbelül 9-10%-át teszik ki. Leginkább egyszerű cukrokból, például glükózból, fruktózból és szacharózból, valamint rostokból állnak.
Egy 100 grammos adag 9,3 gramm szénhidrátot és 1,7 gramm rostot tartalmaz, így a teljes emészthető szénhidráttartalom 7,6 gramm.
Rostok
A hagyma jó rostforrás, amely a friss súly 0,9-2,6%-át teszi ki, a hagyma fajtájától függően. Nagyon gazdag az egészséges oldható rostokban, az úgynevezett fruktánokban. Valójában a hagyma a fruktánok fő étrendi forrásai közé tartozik. A fruktánok úgynevezett prebiotikus rostok, amelyek táplálják a bélrendszeredben lévő jótékony baktériumokat.
Vitaminok és ásványi anyagok
A hagyma több vitaminból és ásványi anyagból is megfelelő mennyiséget tartalmaz, többek között:
C-vitamin: Ez az antioxidáns vitamin szükséges az immunrendszer működéséhez, valamint a bőr és a haj karbantartásához.
B9-vitamin (folsav): A vízben oldódó B-vitamin, a folsav, nélkülözhetetlen a sejtnövekedéshez és az anyagcseréhez, és különösen fontos a terhes nők számára.
B6-vitamin: Ez a vitamin a legtöbb élelmiszerben megtalálható, és részt vesz a vörösvértestek képződésében.
Kálium: Ez az alapvető ásványi anyag vérnyomáscsökkentő hatású lehet, és fontos a szív egészségéhez.
Egyéb fontos növényi vegyületek a hagymában
A hagyma egészségügyi előnyeit antioxidánsainak és kéntartalmú vegyületeinek tulajdonítják. Sok országban a hagyma a flavonoidok, különösen a kvercetin nevű vegyület fő étrendi forrásai közé tartozik.
A hagymában a legnagyobb mennyiségben előforduló növényi vegyületek a következők:
Antociánok: Az antociánok csak a vörös, vagy lilahagymában találhatóak, az antociánok erős antioxidánsok és pigmentek, amelyek ezeknek a hagymáknak vöröses színt adnak.
Kvercetin: Ez az antioxidáns flavonoid, a kvercetin csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a szív egészségét
Kénvegyületek: Ezek főként szulfidok és poliszulfidok, amelyek védelmet nyújthatnak a rák ellen
Tioszulfinátok: Ezek a kéntartalmú vegyületek gátolhatják a káros mikroorganizmusok növekedését és megakadályozhatják a vérrögök kialakulását.
A lila és vöröshagyma gazdagabb antioxidánsokban, mint más fajták. Valójában a vöröshagyma csaknem 11-szer több antioxidánst tartalmazhat, mint a fehér hagyma, a főzés viszont jelentősen csökkentheti egyes antioxidánsok szintjét.
A hagyma egészségügyi előnyei
Vércukorszint-szabályozás:
A 2-es típusú cukorbetegség gyakori betegség, amelyet elsősorban a magas vércukorszint jellemez. Állatkísérletek arra utalnak, hogy a hagyma csökkentheti a vércukorszintet. Ugyanezeket az eredményeket mutatták ki embereknél is. Egy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereken végzett vizsgálat szerint napi 100 gramm nyers hagyma fogyasztása a vércukorszint jelentős csökkenéséhez vezetett.
A csontok egészsége
A csontritkulás gyakori egészségügyi probléma, különösen a menopauza utáni nőknél. Az egészséges táplálkozás az egyik legfontosabb megelőző intézkedés. Állatkísérletekből kiderült, hogy a hagyma véd a csontok romlása ellen, sőt növelheti a csonttömeget. Egy 50 év feletti nőkön végzett nagy megfigyeléses vizsgálat megállapította, hogy a rendszeres hagymafogyasztás összefügg a csontsűrűség növekedésével.
A rák kockázatának csökkentése
A rák egy gyakori betegség, amelyet az ellenőrizetlen sejtnövekedés jellemez. A világ egyik vezető halálozási oka. Megfigyelési tanulmányok a hagyma fokozott fogyasztását többféle rákos megbetegedés, például a gyomor-, mell-, vastagbél- és prosztatarák kockázatának csökkenésével hozták összefüggésbe.