31 dec A saláta: mellékszereplőként is lehet főszereplő?
Salátákat hajlamosak vagyunk kisebb érdemmel, egyfajta mellékszereplőként nézni, holott egy sor izgalmas változatával és tulajdonságával várja, hogy megalapozza egészségünket.
A salátaféléknek rengeteg fajtája létezik, legyen ropogós, vagy selymes levelű, mindegyik egy központi torzsából indulva alkot egy gömbölyű, vagy réteges rósza- szerű fejet. A legtöbbjük levele zöld, de némelyik vöröses feketébe nyúló árnyalatú is lehet, és mindegyiknek egy egyedi, tiszta, friss növényi íze van.
A fejes salátát főként nyersen, salátákban fogyasztják, de levesekhez is adhatjuk, vagy köretként megpárolhatjuk. A ropogós levelek jól illenek az erőteljesen ízesített öntetekhez, míg a selymesebb, könnyebb szerkezetű fajtákkal jól tudunk díszíteni szendvicseket, frissességet adni tálalásakor az ételekhez.
Néhány gyakori salátatípus: jégsaláta, endívia saláta, madársaláta, radicchio saláta, friese saláta, lollo rosso és lollo bionda, batávia, római saláta, rukkola
Válassza a legfrissebbet!
A saláták frissen adják ki igazán jó ízűek, ezért kerülje azokat, amelyeken a fonnyadás vagy sárgulás jelei mutatkoznak.
Tárolja helyesen!
Mosatlanul perforált zacskóban eláll rövid időig a hűtőszekrényben. A puha saláták körülbelül egy-két napig, a ropogós fajták egy-két nappal tovább tartanak el. Minél előbb fogyasztjuk, annál jobb!
Készítse elő az étkezéshez a legjobb formában!
Tépjünk le annyi levelet a torzsáról, amennyire szükségünk van, majd mossuk meg, rázzuk meg, hogy jól lecsöpögjön, (de legyünk óvatosok, mert könnyen megzúzódnak a levelek), és megszáradhasson. Ha gyakran fogyaszt salátaféléket, zöldségeket érdemes lehet beruházni egy zöldség szárítóra, mert sokkal hatékonyabban és kiméletesebben szárítja meg őket. Sose hagyjuk a salátát vízben ázni, mert megszívja magát és levelei összeesnek.