13 nov Valóban léteznek-e “superfood”-ok?
Kiváló hatású zöldségek és gyümölcsök léteznek, de “superfood”-ok csak a reklámokban vannak.
A “superfood”, vagyis a főleg az angolszász médiában elterjedt, de hazánkba is beszivárgó „szuperélelmiszer” kifejezést olyan élelmiszerek meghatározására használják, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak bizonyos tápanyagokat (antioxidánsokat, vitaminokat vagy ásványi anyagokat), ezért valamilyen különleges egészségügyi előny tulajdonítható fogyasztásuknak. Az ilyen élelmiszerek valódi egészségügyi előnyeit alátámasztó tudományos bizonyítékok azonban többnyire nem meggyőzőek.
De mik is azok a “superfood”-ok valójában?
A superfood-okra nincs tudományosan elfogadott definíció. Az élelmiszer a médiában általában akkor kapja meg ezt a megnevezést, ha azt állítják, hogy egyszerre több egészségügyi előnyt biztosít, vagy segít megelőzni egy betegséget. A superfood-ok a 20. század elején váltak népszerűvé, amikor a United Fruit Company marketingstratégiája részeként elkezdte használni ezt a kifejezést. A vállalat a reklámkampánya során aktívan hirdette a banán egészségügyi előnyeit, és arra ösztönözték a fogyasztókat, hogy illesszék be mindennapi étrendjükbe azon az alapon, hogy olcsó, könnyen hozzáférhető, tápláló, könnyen emészthető, főtt és nyers formában egyaránt fogyasztható.
Ezt követően a banán, mint superfood akkor vált népszerűbbé, amikor az orvosok elkezdték használni a gyümölcsöt olyan súlyos egészségügyi állapotok kezelésére, mint a cöliákia és a cukorbetegség. Az Amerikai Orvosi Szövetség (American Medical Association) is támogatta a banánt, mint naponta fogyasztható élelmiszert.
Az azóta a témában folytatott kutatások azonban leginkább azt mutatják, hogy ha egy élelmiszert “szuperélelmiszerként” jelölnek meg, az szuper eladásokat eredményez. Ez egyben felveti a kérdést, hogy vajon ezek valóban objektív táplálkozási, egészségügyi előnyöket nyújtanak-e, vagy ez csak egy olyan reklámcímke, amelyet az élelmiszeripar eladásösztönzőként használ.
Fontos megjegyezni, hogy egyetlen élelmiszer sem elegendő ahhoz, hogy az egészséges élethez szükséges összes alapvető tápanyagot biztosítsa. A szuperélelmiszerekre való túlzott összpontosítás félrevezetheti az embert, és elterelheti a figyelmét más egészséges, tápanyagokban gazdag élelmiszerekről. És míg a legtöbb szuperélelmiszert túlságosan felkapja a média, és hype-ot alakít ki körülötte, bizonyos zöldségeket és gyümölcsöket valóban el kell ismerni kedvező egészségügyi hatásaik miatt – superfood viszont nem létezik. Mindig szem előtt kell tartani, hogy az egészséges étrendnek nem szabad kizárólag superfood-okat tartalmaznia, ezeket inkább egy egészséges és kiegyensúlyozott étrend részeként kell használni.