14 aug Kápia, a grillpaprika
Paprikát sütni nem egyszerű dolog: az egyik fajta keserű lesz, a másik megfonnyad, a harmadik ízét veszti. De nem így a kápia paprika!
A kápia paprika egyelőre újdonságnak számít hazánkban, ezért csak elvétve találkozhatunk kárminpiros termésével a zöldséges pultokon. Pedig nem új keletű jövevény, a Balkánról került be Magyarországra, már nagyanyáink is ismerhették.
Sötétzöldből kárminpiros lesz
Hogy miben különbözik a mi paprikánktól? Első ránézésre élénk piros színe tűnhet fel. A kápia méretes bogyótermése megnyúlt kúpos alakú, általában kétoldalt kissé lapított vagy horpadt, a paradicsompaprikához hasonlóan sötétzöldből érik egyöntetű, sötét kárminpirosra. A vékony héjú tölteni való paprikával ellentétben a kápia húsa vastag, kemény, tárolása során sem veszít rugalmasságából. Magas cukortartalma miatt egyedi, zamatos ízű. Betakarítása és fogyasztása is pirosan történik, a biológiai érettség stádiumában, eltérően a többi paprikától, amelyeket a teljes érés előtt, a „gazdasági érettség” állapotában szüretelnek.
Éretten is friss marad
Egyedi tulajdonsága kiváló tárolhatósága. Teljesen beérett állapotban, sérülésmentesen eltéve akár hetekig megőrzi frissességét. Hazai dietetikusok vizsgálata szerint C-vitamin tartalma a tárolás során nemhogy csökken, de az utóérés következtében még növekedhet is.
Paprikasütés grillrácson
A kápiát fogyaszthatjuk nyersen; akinek ízlik az édeskés paradicsompaprika, annak a kápia sem okoz majd csalódást. Leggyakoribb felhasználása mégsem a friss fogyasztás! Egyre inkább divatba jön a zöldségek grillrácson való sütése, amihez épp a kápia fajtacsoport a leginkább alkalmas. Vastag húsa és magas cukortartalma miatt sütve ízletes, zamata még inkább érvényesül. Köretként vagy más grillzöldségekkel vegyesen is fogyaszthatjuk.
Olajban sült paprika
Hagyományos töltött paprika savanyúságunk is versenytársra akadt a kápiában. A grillezett vagy egyszerűen a napon megszárított kápia olajban tartósítható, s az így előkészített paprika a későbbiekben savanyúságként, ételízesítőként is felhasználható.
A kápia egyelőre választékbővítő fajta hazánkban, annak ellenére, hogy egyre többet termesztünk belőle. Csak remélhetjük, hogy előbb-utóbb minden zöldséges pultján ott virít majd a kárminpiros termése.
gyumolcs-zoldseg.hu