03 aug Hús helyett cukkíni
Végre egy zöldség, amely segíthet a húsimádóknak megkedvelni a zöldségeket! Ráadásul sok szempontból valóban pótolja a húst.
Rendkívül alacsony kalóriatartalma miatt a reformkonyha egyik legkedveltebb zöldsége. A cukkíni különösen azoknak lehet vonzó, akik valamilyen egzotikus, a mindennapi ízektől eltérő élelmiszerféleségre vágynak. A mediterrán konyha által előszeretettel alkalmazott cukkíni előtt ezért hazánkban is fényes jövő áll.
Több mint víz
A cukkíni 95%-a víz, amely már eleve sok oldott ásványi anyagot tartalmaz. 100 grammban 700 milligramm ásványi anyag, többségében kálium, foszfor, magnézium, és kalcium található. A magas káliumkoncentráció folytán vérnyomáscsökkentő hatást fejt ki.
100 g cukkíni tápanyagai és vitaminjai:
Fehérje: 0,6 g
Szénhidrát: 3 g
Zsír: 0,1 g
C-vitamin: 7 mg
A-provitamin: 0,35 mg
Rostok az egészségért
A cukkíni, mint a zöldségek többsége, rostokban is igen gazdag, azonban a rosttartalma elsősorban a termés korától (érettségétől) függ. A fiatal cukkíni húsa sok pektint tartalmaz, amely bár az emberi szervezet számára közvetlenül nem hasznosítható, azért a főzéskor jó szolgálatot tehet, ugyanis besűríti az ételt (nem szükséges hizlaló lisztet használnunk). Az idősebb termésben a cellulóz kerül túlsúlyba, ami bár az emésztőrendszerre igen jó hatással van, hiszen rostként és nem energiaként hasznosul, ugyanakkor ebben az állapotában a cukkínitermés már kevesebb élvezeti értékkel bír. A cukkíni nyersen is ehető, s így fogyasztva sem a vitamintartalom, sem a rosttartalom nem semmisül meg.
Cukkínipörkölt
A vegetáriánusok használhatják a cukkínit olyan ételekbe, amelybe húsevő barátaik a sertés vagy marha megfelelő részeit rakják. Gondoljunk például egy ínycsiklandó cukkínipörköltre vagy a lasagne-ra, amelyben a tésztalapokra párolt, olaszfűszerekkel ízesített párolt vagy sült cukkínit halmozunk. A cukkíni állagra is hasonlít a húsfélékre, de ami ennél sokkal fontosabb, tápértékben és összetételében is jól kiegészíti a zöldség- és gyümölcsevők menüjét.