15 dec Zöldközösségek – Mi van a dobozban?
Hetente házhoz jöhet a garantáltan friss hazai zöldség és gyümölcs? Nincs utánajárás, nem kell boltba, piacra menni? Igen, létezik ilyen rendszer, amely egyre népszerűbb a magyar vásárlók körében is.
Nyugat-Európában ez az értékesítési modell már több évtizedes múltra tekint vissza, így az ottani tapasztalatok ismeretében került hazánkban is adaptálásra. A zöldségközösségnek, doboz-, vagy kosárrendszernek elnevezett metódus lényege, hogy az erre vállalkozó gazdával egy szezonra szerződve vállalja a vevő, hogy minden hónapban azonos összeget kifizet, a termelő pedig biztosítja számára a zöldségeket és gyümölcsöket. A kölcsönös előnyökön alapuló együttműködéssel a gazdálkodó állandó és tervezhető bevételhez jut, a vevő pedig ellenőrzött helyről kapja meg az élelmiszert. A termelők egy része ökológiai termesztést folytat, vagy csökkentett mennyiségű vegyszert használ.
Mi az AMAP rendszer?
Az AMAP a francia „Associations pour le maintien d’une Agriculture paysanne” kifejezés rövidítése, jelentése: szövetség a kistermelői mezőgazdaság fenntartásáért. A gyakorlatban az AMAP egy termelő és egy vásárlói csoport közvetlen és állandó jellegű kapcsolatán alapuló formális vagy informális közösség.
Ebben az együttműködési formában a gazda által termelt terményeket a vásárlói közösségbe tartozó fogyasztók egy előfinanszírozási rendszerben vásárolják meg. A gazdálkodó pedig elkötelezi magát, hogy zöldségeket, gyümölcsöket vagy egyéb terményeket termel, melyeket fix áron rendszeresen átad a vevőnek.
Miért előnyös az AMAP együttműködés?
- Egészséges, megbízható helyről származó szezonális termékek, melyekért a termelő felelősséget vállal;
- Friss, ízekben gazdag zöldségek és gyümölcsök kerülnek a fogyasztó asztalára;
- Közvetlen a kapcsolat a termelővel, így első kézből kaphat a vásárló információkat a termesztés módjáról;
- A közösség tagjai egymástól is hasznos információkat kaphatnak.
- A stabil piac biztonságot nyújt a gazdálkodó számára: nem kényszerül kompromisszumokra, egyéb értékesítési csatornák keresésére.
A rendszer ugyan nem olcsó, de biztos forrása az egészséges, megbízható élelmiszerellátásnak. A bizalmat tovább javítja, hogy a legtöbb gazdaság nyitva áll a vevőik számára, vagyis a fogyasztók maguk is meggyőződhetnek arról, honnan kerül a megvásárolt termék az asztalukra. Ettől válik a termelő és a vásárló számára is kiemelkedően előnyössé a rendszer!
További információ: https://biokutatas.hu/…/vedd-a-hazai-bio-t-vedd-a-hazait