27 aug Szamóca a táplálkozásban
Az első tavaszi gyümölcsök egyike a szamóca, melyet sok vidéken eperként ismernek az emberek.
A szamócát, vagy más néven földiepret a XVII. századi Észak-Amerikából érkezett Európába, majd a XVIII. században pedig dél-amerikai társa. A kettő keresztezéséből született a kerti eper.
Miért fogyasszuk?
Tisztító, immunrendszer erősítő hatása van, serkenti az emésztést és a veseműködést. Üdítő, fiatalító gyümölcse kitűnő csemege, a benne lévő cukor a levulóz, amit cukorbetegek is fogyaszthatnak. Gyümölcslevének baktériumölő tulajdonsága van, amit jól mutat, hogy 1:19 hígításban elpusztítja a tífusz baktériumát. A leveléből készült tea kiváló emésztési rendellenességek, hasmenés, májbajok, epekő, sárgaság esetén. Leve hatásosan tisztítja a vért, az izmokat és más szöveteket. Jó a májbajok ellen is, feltehetően oldja a máj zsírlerakódását (a koleszterint) is. Intenzív a sóoldó hatása, ezért állati fehérje fogyasztása mellett kiütések jelentkezhetnek, de gyorsan megindítja a tisztító folyamatokat, és folytatva a kúrát megtisztul a szervezet, a kiütések elmúlnak. Hatásos a szamócakúra idült bőrbetegségek (ekcéma) esetén is.
Magas ásványi anyagok (kalcium, kálium, vas, magnézium) és gyümölcssav tartalma, ezért ajánlott vérszegénység, köszvény és TBC ellen. Gazdag A-, B1-, B2- és C-vitaminban, cukorban és sókban (mész és vas), valamint antioxidáns hatása miatt megakadályozza a szabad gyökök áramlását és azok sejtkárosító hatását. Szalicilsav-tartalma miatt kitűnő reuma és köszvény ellen. Természetes fájdalomcsillapító anyagok is találhatóak benne, erősítő, tisztító, enyhén puffadásgátló és vizelethajtó hatása van.
A növény kifejlett, egészséges leveleiből tea készíthető, melynek jótékony hatása van emésztési rendellenességek, hasmenés, vérhas, májbajok, epekő, sárgaság esetén.
1 kg szamóca: 9 g fehérjét, 6 g növényi zsírt, 72 g szénhidrátot, 7 g szerves sót és 8 g rostanyagot tartalmaz.
Praktikus tanácsok:
Mindig olyan szamócát vásároljunk, amin a szára is rajta van. Mivel hamar romlik, csak a friss, élénk zöld színű szárú, hibátlan, sérülésmentes, illatos darabokat vegyük meg. Érdemes vásárlás után 1-2 nappal elfogyasztani a szamócát, lefóliázott, lezárt edényben is csak 2-3 napig tárolható a hűtőszekrényben.
Magyarországon
A magyar szamóca-termelés 500 Ha körüli területen folyik. Az utóbbi négy évet elemezve, hazánk szamóca-termelése évi 8-12 ezer tonna között változik. Termesztésében a korai érés fontos tényező, ezért fűtetlen fóliasátrakkal, kisalagutakkal, fekete fóliával, síkfóliával vagy fátyolfóliával a koraiságot gyakran tovább fokozzák. A legjelentősebb szamóca-termelő megye Pest, de Somogy, Bács-Kiskun, Békés és Szabolcs-Szatmár is említést érdemel. A szamócaexport nem jelentős, bár a szomszédos országokban az élelmiszeripar keresett alapanyaga.
Összeállította: Ferencz Anita FruitVeB