04 aug Miért együnk gombát?
Megtudhatjuk miért is olyan egészséges a gomba!
Ízletes, tápláló és teljesen megfelel korunk táplálkozási elvárásainak. Nyugat-Európához viszonyítva mégis szinte alig fogyasztunk belőle. A gombafogyasztás Németországban átlagosan 3-4 kg/fő évente, míg hazánkban csak 2 kg/fő/év. Ezt az értéket érdemes lenne feltornázni akár 5 kg-ra, ami a termesztőknek és a fogyasztóknak is egyaránt a javára válna.
A csiperke (helytelenül “sampinyon”) a leggyakrabban termesztett gombafaj Magyarországon. Ezen kívül jelentős mennyiségben termesztenek laskát (Pleurotus ostreatus) és elenyésző mértékben shii-takét (Lentinula edodes). Az utóbbinak számos gyógyhatását már bizonyították, többek között immunstimuláns és koleszterinszint-csökkentő. A felsorolt gombák íze kiváló, táplálkozásbeli értékük pedig felbecsülhetetlen.
A csiperke fehérjetartalma a húshoz képest igen alacsony, ám egy kilogramm friss gomba fehérjetartalma közel azonos egy liter tejével. S míg a növényi ételek fehérje készlete nem teljes értékű (néhány a fehérjéket felépítő aminosav hiányzik belőlük), addig a gombák teljes értékű fehérjekészlettel rendelkeznek. Ezért nagyon fontos, hogy táplálkozásunkban méltó helyet kapjanak a gombák.
A gombák kedvező tulajdonsága, hogy zsírtartalmuk nagyon alacsony, ezért az energiaszegény étrendet betartók számára is ideális táplálék. A csiperkének magas a rosttartalma, amelynek javát az úgynevezett kitin adja, ami ugyan lassítja az emésztést, viszont a koleszterinszintet csökkenti. A rostok általában segítik az étkezést és egyéb kedvező hatást gyakorolnak az emberi szervezetre.
A csiperkéről elmondható, hogy makroelem tartalma közepes, ám a kálium jelentős mennyiségben dúsul fel benne (46-49 000 mg/kg). Foszfortartalma szintén említésre méltó, egy kilogramm friss csiperkében körülbelül 10 300 mg fordul elő! Mivel ez a két elem nagy mennyiségben, nátrium viszont csekély mértékben van benne, fogyasztása minden korosztálynak javasolt. A mikroelemek (vas, cink, mangán, bór) a termesztett csiperkében kis mennyiségben fordulnak elő, hiszen a termesztőközegként használt komposztban kis mennyiségben vannak ezek az elemek. Ám 10 dkg csiperke elfogyasztása fedezi egy felnőtt ember napi szelén fogyasztásának felét. A vadon gyűjtött csiperkék mikroelem tartalma magasabb a termesztettnél.
Szerző: Geösel András
Forrás: http://www.gombarecept.hu/egeszseg/miert-egyunk-gombat/