21 jún A rostok szerepe az étrendben
Az egészség megőrzésének alapvető feltétele a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálkozás. Élettani hatás alapján megkülönböztetünk vízben oldódó rostokat és vízben oldhatatlan rostokat. Manapság sajnos elmondható, hogy a legtöbb ember napi rostfogyasztása nem kielégítő. Az egészséges felnőttek számára ajánlott napi mennyiség 20-25 gramm, amelyben a nem oldható és oldható rostok aránya 3:1. A javasolt rostbevitelt a napi 0,5-1 kg friss zöldség, gyümölcs és főzelékféle, vagy 56-84 gramm zabkorpa elfogyasztása fedezi.
Rostfogyasztás pozitív hatásai:
Számos kutatás alapján elmondható, hogy az élelmi rostok csökkentik a magas koleszterinszint, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, az elhízás, a szorulás és a vastagbélgyulladás előfordulását. További pozitív tulajdonságuk, hogy teltségérzetet okoznak, így hozzájárulnak a fogyókúra sikeréhez, valamint késleltetik a cukor felszívódását a vérbe és növelik az inzulinérzékenységet is. Ezáltal elmondható, hogy javul a glükóztolerancia, ezáltal a cukorbetegek állapota is.
Fontos megjegyezni, hogy a rostok fogyasztása mellett a folyadékpótlásra is kiemelkedően figyelni kell, hiszen megfelelő folyadékpótlás hiányában negatív hatással is bírhatnak a szervezetre.
Hogyan lehet bevinni a napi ajánlott élelmi rost-mennyiséget?
- Reggeli: 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér vajjal, csirkemell sonkával és egy közepes méretű paradicsommal
- Tízórai: 1 db közepes alma + 3 szelet korpovit keksz
- Ebéd: vegyes zöldségleves + grillezett csirkemellfilé rozmaringos kölesrizottóval és madársalátával
- Uzsonna: 1 pohár natúr joghurt + 2 ek zabpehely + 100g friss földieper
- Vacsora: tonhalsaláta egy szelet Wasa teljes kiőrlésű ropogós kenyérrel
Készítette: Bálint Anna, dietetikus